Candidați absolvenți ai liceelor din mediul rural pe locuri special alocate acestora

La Universitatea de Vest din Timișoara (UVT), absolvenții de licee situate în mediul rural au posibilitatea de a candida separat, în aceleași condiții precum cetățenii români, pe locuri finanțate de la bugetul de stat repartizate de Ministerul Educației și Cercetării (MEC) special pentru această categorie de candidați.

Absolvenții liceelor situate în mediul rural pot aplica atât pe locuri finanțate de la bugetul de stat repartizate special pentru această categorie de candidați, cât și pe locuri finanțate de la bugetul de stat adresate tuturor cetățenilor români sau ai Uniunii Europene, sau pe locuri cu taxă.

Avantajul obținerii unui loc finanțat de la bugetul de stat special destinat candidaților absolvenți de licee din mediul rural este că un student admis pe un astfel de loc beneficiază de statutul de școlarizare fără taxă pe toată durata normală a anilor de studii universitare (trei sau patru ani, în funcție de durata programului de studii universitare de licență ales), fără a intra în procesul de reclasificare și pe locuri finanțate de la bugetul de stat/cu taxă, cu condiția îndeplinirii condițiilor de promovare a anului universitar stabilite prin regulamentele UVT.

Prin formularul de înscriere de pe platforma online, din lista de opțiuni, fiecare candidat absolvent al unui liceu din mediul rural va putea opta pentru a candida pentru un loc special alocat acestor categorii de persoane. Candidații absolvenți ai unui liceu din mediul rural au dreptul să opteze și pentru alte categorii de locuri (finanțate de la bugetul de stat sau cu taxă).

Exemple de variante de selectare a opțiunilor:

I. Candidații care sunt orientați spre mai multe programe de studii, prioritară fiind obținerea unui loc finanțat de la bugetul de stat, vor selecta opțiunile lor astfel:

Program de studii universitare 1 – Loc finanțat de la bugetul de stat pentru absolvenții liceelor situate în mediu rural

Program de studii universitare 2 – Loc finanțat de la bugetul de stat pentru absolvenții liceelor situate în mediu rural

……………………………………….

Program de studii universitare 1 – Loc finanțat de la bugetul de stat

Program de studii universitare 2 – Loc finanțat de la bugetul de stat

……………………………………

Program de studii universitare 1 – Loc cu taxă

Program de studii universitare 2 – Loc cu taxă

……………………………………..

sau:

II. Candidații care au ca prioritate un singur program de studii universitare, indiferent de tipul locului (finanțat de la bugetul de stat/cu taxă), vor selecta opțiunile lor astfel

Program de studii universitare 1 – Loc finanțat de la bugetul de stat

Program de studii universitare 1 – Loc cu taxă

Program de studii universitare 2 – Loc finanțat de la bugetul de stat

Program de studii universitare 2 – Loc cu taxă

……………………………………..

Lista cu liceele din mediul rural poate fi consultată AICI.

Pentru a obține mai multe informații despre această facilitate și procedura de înscriere, candidații interesați pot transmite un e-mail pe adresa admitere@e-uvt.ro.