#Admitere 2023 – După o sesiune de admitere de succes, Universitatea de Vest din Timișoara așteaptă noi candidați în această toamnă

Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) a reușit să atragă, și în anul 2023, un număr considerabil de aspiranți la studii universitare, dornici să devină studenți UVT. Cele 11 facultăți din cadrul UVT au stârnit interesul a peste 7500 de candidați la ciclul de studii universitare de licență și peste 2100 de candidați la ciclul de studii universitare de masterat, în creștere față de anul anterior.

Pentru că ne dorim să atragem către UVT cei mai buni tineri, pentru al doilea an consecutiv, procesul de admitere pentru fiecare program de studii universitare de licență și de masterat ofertat de UVT a presupus susținerea unei probe de admitere – fie pentru testarea cunoștințelor / aptitudinilor conexe domeniului de studii ales și a capacităților cognitive, fie de tipul unui test de evaluare a abilităților lingvistice și de raționament. Astfel, în urma acestui proces de selecție, UVT a înmatriculat cu 4,5% mai mulți studenți decât în aceeași etapă a anului universitar anterior la ciclul de studii universitare de licență, și cu 16,8% mai mulți studenți la ciclul de studii universitare de masterat.

De asemenea, UVT a trimis invitații cu oferte de studii personalizate absolvenților de studii liceale, care au obținut rezultate deosebite în perioada studiilor – au promovat examenul de bacalaureat cu nota 10, au obținut statutul de șefi de promoție sau au obținut distincții la olimpiade naționale și internaționale. Ne bucurăm că peste 70 de candidați cu astfel de performanțe au ales ca din toamna acestui an să-și continue parcursul academic în cadrul universității noastre.

Cele mai „căutate” programe de studii universitare de licență în acest an, raportat atât la numărul de locuri finanțate de la bugetul de stat, cât și la capacitatea de școlarizare, au fost: Psihologie (8,02 candidați / loc finanțat de la bugetul de stat; 2,12 candidați / loc), Informatică economică (5,42 candidați / loc finanțat de la bugetul de stat; 1,63 candidați / loc) și Informatică (4,22 candidați / loc finanțat de la bugetul de stat; 2,26 candidați / loc). Totodată, și unele dintre programele de studii nou înființate au atras un număr considerabil de candidați – Limba și literatura engleză – Limbi și literaturi moderne (rusă/sârbă/japoneză) (4,71 candidați / loc finanțat de la bugetul de stat), Drept european și internațional (2,50 candidați / loc).

Pentru sesiunea de admitere din septembrie, celor 79 de programe de studii universitare de licență și 92 de programe de studii universitare de masterat, li se vor adăuga 2 noi programe de studii universitare de licență din domenii de interes pentru viitorii studenți – Științe aplicate în criminalistică (program unic la nivel național) și Inteligență artificială (în limba engleză) și 2 noi programe de studii universitare de masterat din domeniul Arte vizuale – Game art (în limba engleză) și Artă eclezială și restaurare

Lista  locurilor disponibile pentru candidații care vor alege să opteze pentru un program de studii universitare din cadrul UVT în sesiunea de admitere din luna septembrie poate fi accesată aici: https://admitere.uvt.ro/procesul-de-admitere/locuri-disponibile/

Candidații vor putea depune dosare pe platforma admitere.uvt.ro pentru sesiunea a doua a procesului de admitere începând cu data de 17 august 2023, ora 12:00.